کیبورد گوگل
حرف زدن، نوشتن، یا تایپ کردن، شما کدام را می‌پسندید؟ این ها از روش هایی هستند که ما از طریق آنها اطلاعات را منتقل میکنیم یا برای ثبت و ضبط اطلاعات استفاده کنیم.
اگر در این روش‌ها نیاز داشته باشیم حجم بیشتری از اطلاعات را در زمان کمتری منتقل کنیم ممکن است تصمیم بگیریم که انچه از مغز جاری می‌شود را تندتر بیان کنیم، تندتر بنویسیم، یا تندتر تایپ کنیم. هرچه سرعت را افزایش دهیم محدودیت‌های فیزیکی خود را بیشتر متوجه می‌شویم. اینجاست که تکنولوژی به کمک انسان می‌آید.
در اینجا قرار است از نوع جدید از تایپ کردن بگویم. اما قبل از آن بهتر است بدانیم که رکورد سریع ترین تایپیست جهان در دست خانم باربارا بلکبرن است. ایشان توانستند در حدود ۵۰ دقیقه و به طور میانگین در هر دقیقه ۱۵۰ کلمه را تایپ کند، در زمان‌های کوتاه تر ۱۷۰ کلمه در دقیقه و آخرین سرعتشان در تایپ ۲۱۲ کلمه در دقیقه است. این اعداد برای افراد عادی از ۲۳ تا ۴۵ کلمه در دقیقه و برای تایپیست های حرفه ای از ۵۰ تا ۹۵ کلمه در دقیقه است (+). البته شخصی به نام سین ورونا نیز آماری بالاتر را ثبت کرده که بدلیل رسمی نبودن آن و نبود مسئولین ثبت رکورد گینس در این کتاب ثبت نشده است (+).
حال اگر بگویم که ما هم می‌توانیم بسادگی حدود ۱۵۰ کلمه در دقیقه تایپ کنیم چه می‌گویید؟! آن هم بدون اینکه فشاری را روی خود حس کنید!!
ابزاری که قرار است از آن صحبت کنم صفحه کلید جی بورد گوگل است. جیبورد نرم افزاری است که گوگل آن را ساخته و قابلیت های کاربردی را در آن ارائه داده است. این کیبورد تمامی حروف و علائم فارسی را به صورت کامل پشتیبانی میکنه حتی حروف صدادار. شما می توانید در خود صفحه کلید به جستجو بپردازید و نتایج را از همانجا به اشتراک بگذارید. در نسخه های جدیدتر حتی ترجمه آنلاین نوشته نیز به این کیبورد اضافه شده است بدون اینکه نیاز به رفتن به صفحه خاصی داشته باشد. اما از جذاب ترین بخش این کیبورد قابلیت تبدیل گفتار به نوشتار است.

در اولین تلاش برای تایپ از طریق این کیبورد توانستم به رکورد ۱۵۰ کلمه در دقیقه برسم. دقت این کیبود به حدی است که ممکن است از نتیجه ی کار جا بخورید. البته به نحوه ادای کلماتمان بستگی دارد و اینکه عبارات را شمرده و واضح بیان کنیم. میانگین ۱۵۰ کلمه در دقیقه و آن هم فقط با ۲ خطا، امار خیره کننده ای محسوب میشود. شاید وقتی بیشتر جا خوردم که دیدم این کیبود حتی توانایی تشخیص محاوره و گفتگوی عادی را هم دارد!
این روش برای تایپ کردن مزایا و معایب خودش را دارد. اما به نظرم همین که نیاز به کامپیوتر یا لب تابی برای تایپ کردن ندارید به همه معایب آن می ارزد. فقط همین را تصور کنید در چه جاهایی که نمی توانید متنی را با این روش تایپ کنید. بنظرم واقعا فوق العاده است.
مواردی که برای این کار لازم است: یک.اینترنت و دو.برنامه یادداشت ساده. من برای نوشتن متنهای اولیه از این روش استفاده میکنم. از طریق نرم افزارهای دیگری مثل تلگرام یا ایردروید Airdroid میتوانیم متن را به سیستم کامپیوتر خود منتقل کنیم و سپس کار ویرایش را روی آن انجام دهیم.
استفاده از این کیبورد را برای گوشیهای هوشمندتان پیشنهاد میکنم. این کیبورد امکانات جالب دیگری هم دارد که کشف و لذت بردن از آن بر عهده خودتان!