وقتی برای اولین بار این نرم افزار را باز میکنیم به سختی میتوانیم ایده ای درباره اینکه چه کاری انجام میدهد داشته باشیم. در صفحه ی ابتدایی آن خانه های رنگی ای وجود دارد و وقتی روی آن میزنیم صفحه جدیدی باز میشود که در آن ستونهای مختلفی وجود دارد. با دیدن to do و done و ... تازه کمی دوزاریمام جا میفته که احتمالا با یک نرم‌افزار مدیریت کارها سر و کار داریم. اما باید گفت ترللو فراتر از این حرفهاست.

اگر از کافه بازار این نرم افزار رو دانلود کرده باشید خواهید دید که در بخش توضیحات این نرم افزار رو در زمره نرم افزار های مدیریت پروژه دسته بندی کرده اند که خب با وجود اسم با مسمایی که اتفاقا مناسب هم هست ممکنه در استفاده از این نرم افزار برای ما تصوراتی رو بوجود بیاره که خب پس یعنی این نرم افزار مناسب استفاده های شخصی نیست. اما باید گفت که نه. این تصور اشتباه است.

این برنامه همانطور که برای کارهای گروهی و بسیار جدی و مهم توسعه پیدا کرده به همان اندازه نیز این قابلیت را دارد که در کارهای ساده و شخصی نیز به کار گرفته شود.

اما پس واقعا کاربرد ترللو چیست و چه کاری برای ما انجام میدهد و همینطور ما چه استفاده‌هایی میتوانیم از آن ببریم. شاید اگر بدون دلیل سراغ این نرم افزار برویم ممکن است فضای متفاوت نرم افزار برایمان غریب باشد با این حال دلایلی برای اینکه برنامه را پاک کنیم خواهیم داشت.

خیال کنید مدتی از این استفاده و تست ناموفق نرم افزار میگذرد. شما نیاز به ابزاری پیدا میکنید تا بتوانید در آن یادداشت بنویسید. قطعا دوباره یاد ترللو خواهید افتاد و با خود میگویید با ترللو هم میشد یادداشت انجام داد.

نیاز به دسترسی به متن، فایل یا اطلاعاتی در جاهای مختلف دارید. جوری که بشود روی چندین دستگاه آن ها را دید، تغییر داد و اضافه یا کم کرد و از آن هم بهتر اگر هیچ چیزی نداشتید فقط با داشتن یک مرورگر و اینترنت بتوانید آن را ببینید. اینجا باز هم ترللو با قابلیت های فوق‌العاده‌اش در همگام سازی به فکرتان خواهد رسید.

میخواهید یک لیست خرید ایجاد کنید و یا لیستی از هر چیزی که لازم باشد وقتی انجامش دادید تیک بزنید. باز هم ترللو این قابلیت را برای ما دارد.

کاری انجام داده اید، طرحی را نوشته اید، چیزی را ساخته اید که به نظرات دیگران احتیاج دارید. ترللو به شما کمک خواهد کرد.

ده ها پروژه و کار را همزمان در حال انجامش هستید و از اینکه آن ها را در کجا و چگونه دسته بندی کنید مطمئن نیستید. ترللو برای شما مفید خواهد بود. اصلا یکی از ویژگی های کلیدی آن هم همین است.

میخواهید برای نکته یاد آوری تنظیم کنید؛

میخواهید بتوانید بین نوشته های مختلف لینک برقرار کنید؛

میخواهید تک تک کارهای انجام گرفته بر روی یک کار را لاگ یا ثبت کنید؛

ترللو برای همه‌ی این کارهاست و برای هیچ کدام از این کارها نیست!

ترللو یک زمین بازی را برای کاربرانش فراهم کرده تا هر جور که میخواهند از آن استفاده کنند. آیا جالب نیست که فردی اول ببیند به چه چیزی و با چه امکاناتی نیاز دارد و بعد از یک ابزار با بیشترین رضایت از بر طرف شدن نیازش استفاده کند.

استفاده های من از این نرم افزار تا به حال اینها هستند:

یادداشت ایده‌ها، ایجاد لیست های مختلف؛

ثبت فعالیت ها، کتابها، فیلم ها و فایلهای آموزشی ای که میخوانم؛

یادداشت کردن کتابهایی که باید بخوانم و فیلمهایی که باید ببینم؛

یادداشت اطلاعات مهم که نیاز دارم در جاهای مختلف به آنها دسترسی داشته باشم؛

انتقال متن بین دستگاه های مختلف؛

نگهداری از فایلهای مهم؛ -البته این را هم باید گفت که هیچوقت گوگل درایو یا دراپ‌باکس و ... را نمیگیرد اما برای مواقع ضروری کمک کننده است-

سه بخش اصلی در این نرم افزار وجود دارد که برای استفاده از این نرم افزار باید آنها را شناخت.

پروژه، لیست و کارد.

پروژه کلی‌ترین بخش این نرم افزاره. این بخش به طور کلی برای کارهای اصلی ماست، یه عنوان یا موضوع کلی هست و لیست و کاردها زیر مجموعه اون قرار میگیرند. پروژه میتونه برای مثال یه عنوان کلی داشته باشه که موضوع محتویات اون بخش رو مشخص می‌کنه. برای مثال من چندتا پروژه تا حالا تعریف کردم. یکیش موضوعش کتابهاست، یکی فیلمها، یکی فایلهای آموزشی ای که گوش دادم یا دیدم و یکیش هم برای کارهای درسیه.

معرفی نرم افزار ترللو

وقتی پروژه ها رو تعریف کردیم در مرحله ی بعد وقتی واردش میشیم با لیست هایی ستون مانند مواجه میشیم. چندین ستون در کنار هم دیگه قرار دارند که قابله اضافه شدن یا پاک شدن هستند. اینجا برای وقتی هست که ما میخوایم یک کار را به بخش های زیرتری تقسیم کنیم. برای مثال من در زیر پروژه کتاب یه لیست برای کتابهایی که دارم درست کردم، یه لیست برای کتابهایی که خوندم و یه لیست برای کتابهایی که دوستان خوندن و توصیه کردن.

و بعد به کارد میرسیم. هر لیست از تعدادی کارد تشکیل شده. کاردها واحد کوچکتری از لیست هستند و توی اون ما کارهای مختلفمون رو تعریف میکنیم و یادداشت های مختلف میگذاریم بسته به اینکه برای چه کاری استفاده میکنیم. توی کاردها امکانات زیادی برای کاربران در نظر گرفته شده است؛ مثلا قابلیت تنظیم یادآور، کامنت گذاشتن -که این یکی از مهمترین و جالب ترین قابلیت های این نرم‌افزار توی کارهای گروهیه- قابلیت نشانه گذاری های رنگی برای اینکه بتونیم کارهارو بهتر دسته بندی کنیم، الصاق کردن فایلهای مختلف به هر کارد و ارتباط برقرار کردن بین کاردهای مختلف.

این نرم افزار هم بر روی کامپیوتر، هم بر روی موبایل و هم از طریق مرورگر وب قابل دسترسی و استفاده و تغییره.

ما میتونیم پروژه ها و لیست های مختلف رو با دیگران یعنی با گروه به اشتراک بگذاریم و به صورت گروهی روی اونها کار کینم. به نظرم این نرم افزار بهشتیه برای کارهای گروهیه. ازون برنامه ها که وقتی پیداش میکنی میتونی بگی بله!! ما دقیقا دنبال همچین چیزی بودیم!

مثالی که آوردم و توی تصویر هم مشخص هست یه نمونه شخصی هست. توی محیط های کاری جدی تر این نرم افزار رو میشه بهتر فهمید. و بنظرم مثال طراحی گروهی یه وبسایت مثال خوبیه. طراحی رو به بخش های کوچک تقسیم و برای لیست ها و کاردهای مختلف درست کرد و در زیرش به بحث درمورد موضوع پرداخت.

از این همه قابلیت که بگذریم باید بگم که این نرم افزار رایگانه و میتونیم روی دستگاه های مختلف ازش استفاده کنیم. و فقط برای کارهای تجاری بزرگ شاید لازم باشه نسبت به خرید نرم افزار اقدام کنیم.

امیدوارم این نرم‌افزار براتون مفید باشه.

پی نوشت: نمونه داخلی این نرم افزار تسکولو هست.